Czy warto robić kosmetyki naturalne samemu?


Samodzielne tworzenie artykułów, które spokojnie można kupić w wersji gotowej w przeróżnych sklepach, praktycznie zawsze jest gorącym tematem, wzbudzającym kontrowersje i dzielącym społeczeństwo na dwa obozy. Naturalne kosmetyki, a nawet i kosmetyki organiczne, można oczywiście tworzyć samemu, ale czy w ogóle ma to jakikolwiek sens i czy gra jest warta wysiłku? Wykonanie najzwyklejszego kremu (i to wcale nie jakiejś dużej jego ilości) potrafi zająć dosłownie kilka godzin, bo przy DIY trzeba uwzględnić czas przeznaczony i na łączenie ze sobą substancji, i na czekanie na to, aż one zdołają stworzyć masę o odpowiedniej strukturze i właściwościach. Nigdy też nie wiadomo do końca, czy dana receptura rzeczywiście się sprawdzi. Różne rzeczy trzeba testować, a na tym traci się kolejny cenny czas. Czy zatem efekt jest warty tego, by podjąć to ryzyko? Akurat na to pytanie każdy może udzielić zupełnie innej odpowiedzi.

Plus samodzielnego tworzenia naturalnych kosmetyków jest taki, że każdy tym tworzeniem może na spokojnie się zająć. Nie wymaga to jakichś nadludzkich umiejętności, branżowej wiedzy na temat własności i wymagań poszczególnych substancji albo specjalistycznego wyposażenia, na które złożyłyby się dziwaczne maszyny, kojarzone z dużymi zakładami przemysłowymi. Tak naprawdę zwykły naturalny krem można zrobić po prostu z oleju kokosowego, jakiegoś ekstraktu ziół i wybranego roślinnego olejku. Receptury wyszukuje się przez Internet, a potem postępuje się zgodnie z zawartymi w nich instrukcjami. Niczego nie trzeba samemu wymyślać, bo przepisy są podane tak, by były czytelne i zrozumiałe dla każdego – nawet tych nieobytych z tematem, dla których kosmetyki naturalne wciąż są czymś nowym.

Ogólnie rzecz biorąc sprawa wygląda tak, że jeśli dla kogoś wykonywanie domowych preparatów jest czynnością relaksującą, powinien on dalej się nią zajmować, ale jeżeli tak nie jest, te naturalne kosmetyki lepiej jednak kupować. Gotowce także mogą mieć świetne składy. Często kosztują natomiast dokładnie tyle samo (a nieraz i mniej) co tradycyjne kosmetyki do pielęgnacji ciała, cery bądź włosów.

Mydła naturalne: https://natureline.pl/k/mydla-naturalne/